Czym jest ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny stanowi doskonałą alternatywę dla osób, które z określonych przyczyn nie mogą lub nie chcą zawrzeć ślubu kościelnego. Oznacza poszukiwanie oryginalności i wyjątkowości w trakcie ceremonii ślubnej. Może sprawdzić się także wtedy, gdy para będzie chciała zindywidualizować uroczystość ślubną w USC i przenieść ją w plener. Jest wówczas możliwość połączenia ślubu cywilnego i humanistycznego podczas jednej uroczystości. Nie ma także przeszkód by ślub humanistyczny wzięli rozwodnicy lub osoby tej samej płci. Najważniejszą rolę odgrywa tutaj sama Para Młoda, jej potrzeby, wartości, uczucia i chęć bycia razem.

Scenariusz ceremonii jest całkowicie spersonalizowany i dostosowany do życzeń zakochanych. Może przybrać formę bardziej lub mniej oficjalną. Kluczowe są przede wszystkim teksty przysiąg i treści które będą sobie ślubować przyszli małżonkowie. To na Państwie Młodych koncentruje się tego dnia cała uwaga, podkreślona subtelnym prowadzeniem ceremonii przez celebranta. Aby jednak wziąć ślub humanistyczny ważne jest dojrzałe podejście do samej idei uroczystości zaślubin oraz szczera chęć prawdziwego założenia trwałej i szczęśliwej rodziny. Miejsce uroczystości jest absolutnie dowolne. Największą popularnością cieszą się jednak śluby w plenerze, w pięknych okolicznościach przyrody. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie by zdecydować się na uroczystość w stylu bardziej tradycyjnym.


Idea ślubów humanistycznych przybyła do Polski kilkanaście lat temu z Zachodu. Ceremonia wywodzi się bezpośrednio od światopoglądu humanistów, dla których najważniejszy jest człowiek sam w sobie, jako jednostka. Ich zdaniem każdy człowiek jest inny i niepowtarzalny, dlatego też każdego należy traktować indywidualnie i wyjątkowo.

Właśnie z tego powodu ślub humanistyczny nie jest stereotypowy i szablonowy. Ceremonia zaślubin stawia Parę Młodą w samym centrum zainteresowania, a jej scenariusz piszą sami przyszli małżonkowie. Również tekst przysięgi układany jest przez Parę Młodą. Bardzo często treści te zawierają osobiste wyznania i symbole, zrozumiałe wyłącznie dla nowożeńców. Daleko im do standardowych formułek znanych z USC czy kościoła. Każdy człowiek i każda para jest inna, w inny sposób pojmuje miłość i ma za sobą inne doświadczenia życiowe. Ta właśnie inność i wyjątkowość sprawia ze ceremonia ślubna jest niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju.

W Polsce śluby humanistyczne nie mają na chwilę obecną statusu prawnego, choć są prowadzone aktywne działania na rzecz zmiany tej sytuacji. Oznacza to, że na razie pomimo urządzenia wymarzonej ceremonii ślubnej należy jednocześnie zarejestrować związek, podobnie jak to kiedyś było ze ślubem kościelnym, w USC aby nabrał mocy prawnej.